İletken Direnci Nasıl Ölçülür?

İletken Direnci Nasıl Ölçülür?

İletken Maddelerin Direnç Ölçümü

Elektrik akımını ileten maddelere iletken maddeler denilmektedir. Direnç ise elektrik akımına karşı gösterilen tepki ve zorluk anlamına gelmektedir. Her iletkenin kendine özgü bir direnç değeri vardır. Elektrik akımına karşı gösterilen bu tepkiyi ölçen alete Ohm metre denilmektedir. Direnç ”R” sembolü ile gösterilmektedir.

Direnç Nelere Bağlıdır

İletken bir maddenin direnci telin uzunluğuna, iletkenin cinsine ve kesit alanına bağlıdır. İletken bir telin direnci uzunluğu ile doğru orantılıdır. Tel uzadıkça direnç artmaktadır ve tel kısaldıkça direnç azalmaktadır. İletkenin direnci kesit alanı ile ters orantılıdır yani telin kalınlığı arttıkça direnç azalır, kesit alanı küçüldükçe direnç artmaktadır. Her iletkenin kendine özgü bir direnç değeri vardır. Buna öz direnç adı verilmektedir. Aynı maddeden yapılmış, aynı uzunlukta ve aynı kesit alanına sahip iletkenlerin aynı direnç değerine sahip olduğu bilinmektedir.

Direkt Direnç Ölçme Yöntemi

Bütün elektronik aletlerde bir direnç mevcuttur. Direkt olarak direnci okumak mümkündür. Bunun için ilk olarak direnci devreden ayırdıktan sonra iki ucu köprüye bağlandığında Ohm metre yardımıyla direnç direk olarak okunabilmektedir. Ohm metre ile yapılan ölçümler en doğu ve güvenilir sonuçlara ulaşmayı sağlamaktadır.

Endirekt Direnç Ölçme Yöntemi

Bazı elektronik aletlerde direnci devreden sökmek mümkün değildir. Direncin devreden sökülmesinin zor olduğu durumlarda endirekt ölçüm yöntemi kullanılmaktadır. Bu ölçüm yöntemi kaynağını Ohm kanundan almaktadır. Yani Ohm kanunundaki esaslara göre ölçüm yapılmaktadır. Ohm kanununda ki formüle göre akımın gerilime bölünmesi ile elde edilen sonuç direnç değerini verir.

Formül; Direnç = Akım \ Gerilim

İletkenlerin akıma gösterdiği tepki sonucu elektrik akımı ilerleyemez ve enerjisinin bir kısmını ısı enerjisine çevirir. Bu sayede ısıtıcı ev aletleri ortaya çıkmaktadır. Yani bilimciler elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirerek elektrikli soba, elektrikli su ısıtıcı, elektrikli fırınlar üretmektedirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL