Fetvahane

Hz. Adem’in Yaratılış Merhalesi

Soru: İnsan neslinin ilk oluşumundan bahseden ayetlerde Hz. Adem’in toprak, çamur ve kurutulmuş topraktan yaratıldığı bildirilmektedir. Tenakuz gibi görülen bu durum nasıl anlaşılmalıdır?

Cevap: Kur’an-ı Kerim kendisinde tenakuz olmayan yegane kitaptır. “Ona önünden de, ardından da batıl gelemez. O, hikmet sahibi çok övülen Allah’tan indirilmiştir.”l  Kur’an-ı Kerim Arap edebiyatının ve mantık kurallarının bütün inceliklerini muhtevi oldugundan bazı ayetlerin anlamı ancak geniş araştırmalar neticesinde tespit edilebilir. Fakat anlayanın eksik bilgisi ya da anlama melekesinin zayıf olması buna engel olur.

Hz. Adem’in yaratılmasından bahseden ayetlerin anlaşılabilmeleri de derin bilginin yanı sıra Kur’an-ı Kerim’e bütüncül bakmayı da gerekli kılmaktadır. Allah Teala, Hz. Adem’i turab/toprak,2  tinlçamur3  ve selsal/(pişmiş) kuru balçıktan 4 yarattıgını bildirmektedir. Ayetlerde zikredilen üç kelimenin her biri, yaratılışın bir evresine tekabül etmektedir. Bu durum kişinin evim; “topraktan, çamurdan veya tuğladan bina edilmiştir.” demesinden farksızdır.

Bu ifade de, evin inşaatında kullanılan malzemenin oluşum süreci ile ilgili bilgi verilmektedir. Evde kullanılan malzemenin cinsi topraktır. Toprak, tuğla olabilmek için kendinin bir çeşidi olan çamura dönüşmüştür.
Tuğla da çamurun bir çeşididir. Örnekte de görüldügü gibi topraktan tuğlaya doğru bir tekamül söz konudur. Bu durumda topragın evrelerinden herhangi birini esas alarak ev bazen topraktan bazen de tuğladan yapılmıştır demek yanlış olmadı gı gibi oluşum süreci ile alakalı nokta bilgi verdiginden hakimane bir izah olur. Aslı pamuk olan bir elbisenin oluşum sürecini anlatırken de, elbisenin; pamuk, iplik veya kumaştan yapıldıgını söylemek de tekamülün bir gereğidir.

Yaratılış la ilgili ayeti kerimeler de böyledir. Allah Teala ayetin siyak ve sibakına göre toprak, çamur ya da kurutulmuş balçığı zikreder. Hal böyleyken bu durumun bir tenakuz teşkil ettigini iddia etmek, ya katıksız bir cehaletten ya da onulmaz bir inkardan kaynaklanmaktadır.

Dipnotlar:
1- Fussi let(41): 42.
2- Filtl r(3S): lL.
3- Mü’miniln(23): 12.
4- Hicr(lS): 26.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL