Http Ne Anlama Gelir?

Http Ne Anlama Gelir?
HTTP Nedir?

HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) yani Türkçe adıyla üst metin transfer protokolü , köprü metni aktarmak veya değiştirmek için internette kullanılan bir iletişim protokolüdür. 1990 yılından bu yana World Wide Web’de kullanılmaktadır. Bu protokol, World Wide Web gibi büyük, çok işlevli, çok girişli sistemlerin temelidir. Web sunucuları ve web kullanıcıları arasında iletişim kurmak için kullanılan teknolojidir. Bilindiği gibi web, iletişim sürecinin temelinde, düzgün çalışabilmek için HTTP’ye güvenmek gibi bir işlev görmez.

HTTPS Nedir?

HTTPS ise öncelikle güvenli internet işlemleri akılda tutularak geliştirilmiştir. Sonuna eklenen ‘S’ Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir. İnternet üzerinden verileri iletilirken güvenli hale getirmek için kullanılan güvenli bir şifreleme web protokolüdür. HTTPS, finansal verilerin güvenliğini sağlamak için alışveriş sitelerinde özellikle kullanılmaktadır.

Kişisel Bilgilerin Korunması

Örneğin, web üzerindeki banka hesabına giriş yapılabilir. Bir kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra hesap bilgileri görüntülenir. Bir daha ki sefer aynı işlem yapıldığında dikkatli olunmalı ve tarayıcının üst kısmındaki adres çubuğu kontrol edilmelidir. URL’nin önüne “https” eklenmesiyle güvenli oturumda olunduğunu belirtmelidir. Mali veya kişisel bilgilerin potansiyel olarak isteyen bir web sitesi ziyaret edildiğinde, bu ek güvenlik katmanını görülmezse devam edilmemelidir. Bilgilerin saldırıya uğramış veya tehlikeye atılmış olma tehlikesi vardır.

Daha fazla güvenlik için, işlem bittiğinde ve özellikle genel bir bilgisayar kullanılıyorsa, daima oturmadan güvenli çıkış yapılmalıdır. Bir web sitesi tamamen güvenli olabilir, ancak tüm bilgi ve teknolojileri kullanarak güvenli bir şekilde çıkış yapılmazsa kişisel bilgiler başkasının eline geçebilir. Özellikle, ağın daha fazla bilgiye erişebileceği bir kamu veya iş bilgisayarı kullanılıyorsa ve bilgiler güvende tutmak isteniyorsa güvenlik adımlarını izlemek en doğrusu olacaktır.

Sonuç olarak, kişisel veya finansal bilgileri korumak için oturumdan güvenli bir şekilde çıkış yapmak akıllıca olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL