Fetvahane

Hendbol Nasıl Oynanır?

Hendbol Nasıl Oynanır?

Günümüzde hentbol bir takımda yedi asil oyuncu ve yedi yedek oyuncu ile oynanan bir takım sporudur. Hentbol müsabakaları 1933 yılına kadar açık sahada 11 oyuncu ile oynanırken, 1934 yılında ilk defa İsveç ve Danimarka ülkelerinin kapalı spor salonunda yaptığı müsabaka ile ilk olarak açık sahada oynanan müsabakalar kapalı salonda oynanmaya başlanmıştır.

HENDBOL KURALLARI

Bu spor, tartan zemin veya parke zemin üzerinde oynanır. Sahanın uzunluğu 40 metre, eni ise 20 metredir. Sahada iki adet 3 metre uzunluğunda, 2 metre yüksekliğinde ve kale direklerinin 8 cm kalınlığından oluşan kaleler bulunmaktadır. Her bir kalenin önünde 6 metre yarıçapında kural gereği her iki takım oyuncularının giremeyeceği bir alan belirlenmiştir. İki saha hakemi, iki masa hakemi ve bir gözlemci ile müsabakalar yapılır. Karşılaşmalar 3 farklı numaralı top ile oynanır. 1 numaralı topu 8-12 yaş arası erkekler ve 8-14 yaş arası bayanlar kullanır. 2 numaralı topla 12-16 yaş arası erkekler ve 14 yaşından büyük bayanlar kullanır. 16 yaşından büyük erkekler 3 numaralı top kullanır.

OYNANIŞ ŞEKLİ

Oyuncuların saha dizilişleri, 6 metre çizgisinin dış kısmına hücum eden oyuncuların mevkileri sol kanat, sol oyun kurucu, orta oyun kurucu, sağ oyun kurucu, sağ kanat ve savunmanın içerisine pivot olarak belirlenen oyuncular yerleştirilir. Savunma oyuncularında ise 6 kişi 6 metre çizgisinin dışına, hücum eden takımın oyuncularının kaleye gol atmalarını önlemek için mevkilenirler. Oyuncular topu sektirerek oynarlar. Bir oyuncu elinde topla en fazla 3 adım atabilir. 3 adımdan sonra ya pas atmak ya da kaleye şut atmak zorundadır. Aksi halde hatalı yürüme sayılarak, top rakip takıma geçer. Oyun süresi iki devreden oluşur ve 30’ar dakikadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL