Fetvahane

Hamilelikte Uykusuzluk Problemleri

Hamilelikte Uykusuzluk Problemleri

Hamilelikte uyku problemi, genellikle hamileliğin dördüncü ve beşinci aylarında ortaya çıkan ve kendini zaten devamlı yorgun hisseden anne adayının hayatını daha da zorlaştıran şikayettir. Hamilelikte uykusuzluk nedenleri; hamilelikle birlikte gelen stres, hormonlarda meydana gelen değişiklikler ve tabi ki anne karnındaki bebeğin varlığıdır. İnsanların ortalama uyku saati 8 saattir. Her insan aslında kendi uyku ihtiyacını belirler. Bu nedenle kendi dinginliğimize veya yorgunluğumuza göre ne kadar uyuyacağımızı belirleyebiliriz.

 1.  Hamilelikte Uykuya Dalmak Neden Zordur?
  Aslında uykuya dalma güçlüğünün birçok nedeni vardır. Ancak bunun ilk ve en önemli nedeni anne karnındaki bebeğin gün geçtikçe büyümesi ve gelişmesidir. Anne karnındaki bebek ve dolayısıyla rahim büyüdükçe uyku için rahat bir pozisyon bulmak hayli zor olur. Aynı zamanda vücuttaki ağırlık çoğaldıkça uyurken pozisyon değiştirmek güçleşir. Bu durumda verimli uykuyu engeller. Hamilelikte görülen bazı hormonel değişikliklerde uyku düzenini değiştirir ve uyku problemlerine neden olur.
 2. Hamilelikte Sık Sık İdrara Çıkma İsteğinin Uykusuzluğa Etkisi
  Hamileliğin ilk aylarında büyüyen rahim mesaneye baskı yapar. Doğal olarak bu durumda sık sık idrara çıkma isteği meydana gelir. Gündüz idrara çıkma isteği anne adayını rahatsız etmeyebilir ancak gece oluşan tuvalete çıkma isteği anne adayının uykusunu bölmesine neden olur. Uyku bölündüğünde de tekrar uykuya dalmak zor olabilir. Özellikle anne karnındaki bebek geceleri daha hareketliyse gece uykuları daha fazla bölünebilir.
 3. Hamilelikte Nefes Darlığının Uykusuzluğa Etkisi
  Anne karnındaki bebek büyüdükçe karın boşluğunda çok fazla yer kaplamaya başlar. Bu nedenle karın içi basıncı artar ve bu durumda nefes darlığına yol açar. Yatar pozisyondayken nefes darlığı daha fazla olur ve uykuya dalmayı güçleştirir.
 4. Hamilelikte Verimli Bir Uyku İçin Öneriler
  Öğleden sonra kola, kahve ve çay gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.
  Yatmadan 2 saat önce sıvı tüketimi azaltılmalıdır. Ancak gün içinde yeterli sıvı alınmaya dikkat edilmelidir.
  Kendinize düzenli bir uyku saati belirleyin ve uymaya özen gösterin.
  Yatmadan önce ılık bir duş ya da bir bardak süt içmek için kendinizi rahatlatacak bir şeyler yapın.
  Eğer gece uykuya dalamaz iseniz kendinizi zorlamayın ve kalkıp evin içinde dolaşın. Kitap okuyun, televizyon seyredin, sizi mutlu eden ve rahatlatan bir şeyler yapın.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL