Fetvahane

Hakimiyet milletindir sözü adamı kafir eder mi

gelen soru

Hakimiyet milletindir sözü adamı kafir edermi hocam saygılar selam ve dua ile

verilen cevap

Aleyküm selâm. Bu söz Elhamdülillâh Müslümanım diyen bir kişinin kullanacağı söz değildir.! Bu soruyu soran her kardeşimizin ve bu sözü söyleyen her kardeşimizin oturduğu yerden duvarında asılı Kur’an-ı Kerim’e bakmasını ve düşünmesini tefekkür etmesini tavsiye ederiz.
Söylenme gayesi Hâkka isyan olmasa dahi müslüman kişi şuurlu hareket etmek şuurlu söz sözlemek ile mükelleftir. Hakimiyet sözcüğü Hüküm kelimesinden türemiş bir kelimedir. Yusuf Suresi 40. Ayette yüce Râbbimiz Hüküm Yalnızca ALLÂH’ındır buyurur.
el-Hakîm, bütün işleri yerli yerince ve eksiksiz olan, hüküm ve hikmet sahibi, eşyanın, işlerin ve her şeyin hakikatini bilen demektir.
Hicr Suresi 25. Ayette;
Şüphesiz Rabbin O’dur ki, onları (kıyamet gününde hesaba çekmek için) toplayacaktır. Şüphesiz O, Hakîm (hüküm ve hikmet sahibi)dir, her şeyi bilendir.”Şüphesiz Rabbin O’dur ki, onları (kıyamet gününde hesaba çekmek için) toplayacaktır. Şüphesiz O, Hakîm (hüküm ve hikmet sahibi)dir, her şeyi bilendir.” Hakimiyet milletindir dediğimiz zaman Kur’an dışı bir söylemde bulunmuş oluruz.

Kur’an ve Peygambere iman eden Kur’an ve Peygamber çizgisi dışına çıkabilir mi?. Batılı halkların düştükleri kibir neticesin de yaşamlarına aksettirdikleri ve sömürgecilik ile besledikleri duygu düşünce ve haller nasıl olur da müslüman bir toplum da yer bulur.

Anadoluda Gâzâ denilen bir kavram vardır. Gâzâ Allâh’ın adaletini yeryüzüne yaymak için gösterilen çabadır. Allâh’ın hükmünü yeryüzüne hakim kılmak isteyenler, hayır hüküm sahibi biziz diyebilirler mi? elbette diyemezler demezler çünkü Gâzâ şuurunu taşıyan kimseler Allâh’ın hükmünü hakim kılmak için cihad ederler fakat müslüman bir kişi düşünmeden maksadını aşan sözler sarf edebiliyorsa demekki imanı kemale ermemiştir. Yani hiç tefekkür etmemiştir belki de edememiştir çünkü Allâhû teâladan ilim talep etmemiştir.

Mahşer günü neden deyip soracağımız sorularımızın cevabını şu fani dünyada yaşayarak alıyoruz.

Allah azze ve celle öyle adaletli ki, hiçbirşey’e ihtiyacı, muhtaçlığı yok iken birşeyler yaratıyor. Neden yaratıyor? Yaratmasaydı o na bencil cimri itham’ı yapacak canlı veya cansız birşey mi vardı? yoktu.

Allah azze ve celle cimriliği bencilliği kendisine yakıştırmıyor!  yaratıyor ve yarattığı herşey için güzel olanı diliyor. İnsan neslini yarattı insandan önce de cin neslini yaratmış iyi olanı doğru olanı güzel olanı onlara göstermiş idi.  Cin nesli ne yaptı? İsyan Şirk Gaflet Delalet Rezillik Kepazelik yani güzel yaratılışa uymayan kötü çirkin işler yaptı ve okyanuslar’a sürüldüler yeryüzünden.

Toplum olarak önemsemediğimiz bizi, Kur’an ve Sünnet çizgisi dışına çıkaran davranışlar toplumumuzu helak oluşa hazırlarlar.

Kardeşim yaratan Râbbimiz bir nizam koymuş. Eğer iş bize kalsa Ey kullarım buyrun yeryüzün de kendi nizamınızı tesis edin buyursa yüce Mevlâ; nerede pislik nerede rezillik nerede adaletsizlik orada biz olurduk ki oluyoruz da neden? Hakim olan Hüküm sahibi Allâh’ın azze ve celle hükmüyle hükmetmekten aciz olduğumuz nefsimizin heva ve heveslerine uygun davrandığımız için.

Diyelim ki Hakimiyet miletin olsun! Sonucu ne olacak? Kur’an-ı Kerimde anlatılan, helak olan kavimlerin yaptığı her pisliği yapan bir toplum doğacak.!   Hüküm sahibi Allah’ın yasak ettiği işleri yapan toplumlar,  insan olma şerefini taşımaktan uzaklar.

Hakimiyet milletindir denildiğinde cümle anlamı olarak bakıldığın da millet kelimesi günümüzde Ümmet olarak isimlendirilen müslüman topluluklarını ifade eden bir kelime idi eskiden. Sizin milletten kastınız içinde yaşadığınız toplum diyelim. Peki kardeşim İman ve Cihad’ın dışın da bir değer varmı müslüman için? Elbette yok kıldığımız namaz dahi cihad’a tabi cihad ise imanın gereği. Yani söze ve eyleme döktüğümüz her durum mesul olduğumuz durumları teşkil ediyor.

Beşikten mezara mesuliyetimizin olduğu evlatlarımızı sözün çarpığı ile baş başa bırakmaktan sakınmamız gerekmektedir. Siz ben o mana da demedim şu mana da dedim de diyebilirsiniz fakat siz düştüğünüz yalnışlara evladınızı düşürmemek ile mükellefsiniz.

Hakimiyet milletindir sözü adamı kafir etmez ilimsizlikten tefekkür zaafiyetinden kaynaklı olarak bilinçsiz söylenmiş ise fakat kafirliğe götürür en nihayetin de.

Selâm ve Duâ ile

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL