Gıda Zehirlenmesi Hakkında

Gıda Zehirlenmesi Hakkında

Genellikle hafif atlatılan bir hastalık olsa da kimi zaman ölümcül sonuçları olan gıda zehirlenmesi, bireyin bakteri yahut toksin etkisiyle yapısı bozulmuş olan yiyecek ya da içecekleri tüketmesi sonucu meydana gelen rahatsızlıktır. Pek fazla rastlanmasa da böcek ilaçları da gıda zehirlenmesine sebebiyet verebilir.

Bireylerin tüketeceği yiyeceğin yahut içeceğin bozulmuş olup olmadığına karar vermesi her zaman kolay değildir.
Fiziksel özelliklerinde herhangi bir deformasyon görülmeyen tüketim mallarının kimyasal yapıları çeşitli nedenlerden ötürü değişmiş olabilir.

Bu nedenle toplumun gıda zehirlenmeleri konusunda bilinçlendirilmesi gerekir çünkü; teşhisi kolay bir rahatsızlıktır değildir. Gıda zehirlenmelerin de besinin ve bireyin yapısı kuluçka dönemini etkileyici rol oynar. Kimi durumlarda semptomlar 30 dakikada kendini belli ederken kimi durumlarda bu süre 12 hatta 48 saate kadar çıkabilir. Bu aşamada gıda zehirlenmesi belirtilerinin neler olduğundan bahsetmek konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi yaşayan bireyin sindirim sisteminde ciddi aksaklıklar olacağından belirtilerin geneli de sindirim sistemi etrafında toplanır. Gıda zehirlenmesinin en önemli belirtileri kusma, ishal ve karın ağrısıdır. Bireyin yapısına ve zehirlenme derecesinde bağlı olarak ateş yükselmesi, baş dönmesi, halsizlik ve eklem ağrıları da gıda zehirlenmesi semptomları arasında olabilir. Düşük oranla da olsa etkili gıda zehirlenmelerinde bireyin felç kalma hatta ölme ihtimali dahi vardır. Belirtilen semptomlara rastlayan bireylerin vakit kaybetmeksizin sağlık kurumlarına başvurması ve tedavi olması gerekir.

Gıda Zehirlenmesi Nedenleri Nelerdir?

Yeteri kadar pişmeyen yahut hijyenik ortamlarda üretilmeyen tüketim mallarının büyük çoğunluğu gıda zehirlenmesi riski doğurur. Gıda zehirlenmesine yüksek oranda bakteriler ve toksinler neden olduğundan ortamın ve tüketim malını yapan kişinin hijyen durumu gıda zehirlenmesiyle doğrudan ilgilidir. Devlet kurumları imalathaneleri belirli periyotlarla denetleyerek hijyen kurallarının ne ölçüde uygulandığının tespitini yaparak gıda zehirlenmelerinin ve halk sağlığının önüne geçmeye çalışır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL