Fetvahane

Gerçek muhabbeti tarif eder misiniz? Ayrıca gerçek muhabbeti nerede bulabiliriz?

Gelen Suâl

Esselamu aleykum. Gerçek muhabbeti tarif eder misiniz? Ayrıca gerçek muhabbeti nerede bulabiliriz?

Cevap

Gerçek Muhabbet

Ve Aleykümselâm. Evvela ermek gerekir Muhabbet’in Muhabbet olmadan önceki haline. O hâl marifettir. Uymadan Rabbin öğüdüne Râsûlün sünnetine, muhabbet bahçesine varılmaz ben geldim deme ile. Uyunca Hâkkın kelamına Râsûlün sünnetine, ihlas güneşi doğar kulun kalbine. İhlaslı nasıl olunaki İhsan buluna? Takva olmayınca kulda, İhlasta yarım İmanda yarım. İbadetlerimizi yerine getirdik Râsûlüllah aleyhisselatu vesselâm efendimizi örnek edindik fakat günlük yaşantımızın her anında konuşmalarımız dan hal ve hareketlerimize kadar yüce Râbbizden hâya etmedikçe huşu bulamayız. İman-ı Azâm Ebu Hanife hazretleri bunu nasıl yapardı? Yalnız başına olduğunda bile ayaklarını uzatarak sere serpe oturmazdı ALLÂH’a azze ve celle saygısızlık olur diye.

Değerli kardeşim, Hakiki Muhabbet’e erişmenin ilk kaidesi gevşemeye mahal verecek hallere düşmemek için imam-ı Azâm örneğinde olduğu gibi Takva sahibi olabilmenin mücadelesini vermektir. Takva mertebesine erişildiği vakit Hâkkın kelamına Râsûlün sünnetine uymak ile edindiğimiz ihlas kemâle erer.

Aradığınız gerçek Muhabbet siz henüz Takva ve İhlas yoluna adandığınız vakit Kalbinize ayan olur. Siz bu yolda adım attıkça yüce Râbbimiz ihsanda bulunur.

Müsadeniz ile size bir tavsiyede bulunmak isteriz. Eviniz den işinize giderken veyahut Bakkala, Markete, Manava gitmek için evden dışarı çıktığınız da, o gidip geldiğiniz yol iki dakika olsun beş dakika olsun on dakika olsun her ne kadar zaman olursa olsun o süre içerisin de kimi zaman Elhâmdülillâh kimi zaman Estağfirullâh kimi zaman Sübhanallah kimi zaman ise Sübhânellâhi ve bihamdihî gibi zikirler ile dilinizi ve kalbinizi meşgul etmeniz, Gerçek Muhabbet yolunda hızla ilerlemenize vesile olacaktır inşaAllâh.

Gerçek Muhabbet Fetvahane

Avuntu Muhabbet

Bir söz vardır insanların hatasına perde yaptıkları. O söz, Allâh ile kul arasına kimse giremez sözüdür. Bu baldan tatlı sözün arkasına saklanan niceleri vardırki dilleri ile söylediklerinin kalplerinde karşılığı yoktur. Rabbimi seviyorum  ona inanıyorum ama kendimce sebbeblerim var bunuda Râbbim hoş karşılar diyenlere ve denilenlere bakınca görünen; Bir yada birkaç avuntunun bir ömre sığdırılışıdır. Daha acı olan ise kendi kandırmacalarımızın bir girdap oluşu ve bu girdapta sevdiklerimizin boğuluşunu göremeyişimiz. Çünkü onlarda artık bir kandırmacanın içerisinde ömür tüketmekte oluyorlar. Gerçek Muhabbet sanılan, vesvese ile akla düşmüş nefsani istekler bizimle beraber sevdiklerimizide doğru yoldan ederler.

Oysa gerçekte öylemidir? Allâh (celle celâlühu) ile Kul arasına kimse giremez demek ne amansız fitnelere yol açan bir gaflettir. Allâhû teâla ile kul arasına bizatihi Allâhû teâlanın kendisi Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselâm efendimizi tayin etmiş değilmidir..! İnsan odurki kâh mana aleminde yüzer kâh madde aleminde telaşeler içinde. Duâ ettiğimizde, Allâhû teâla ile aramızda kimse yoktur fakat Duâ dışında kalan hallerimizde, içinde Hz. Peygamber efendimizin olmadığı bir ölçümüzde yoktur. Bunu iyi ayırt etmemiz lazım gelir.

Selâm ve Duâ ile

Amin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL