Fetvahane

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile kalmak isteyen anne aday adaylarının korkulu rüyalarından biri de hamilelik testi. Özellikle başarısızlıkla sonuçlanan uzun süreli denemeler neticesinde, hastane ortamında tahlil yaptırma isteğinden uzaklaşan kadınların en büyük yardımcısı evde yapılan hamilelik testleri. Bu testlerin kullanım şekli benzer olmakla birlikte, ana tema idrarda yükselen beta hcg hormon seviyesini gözlemleyerek hamilelik durumunu ortaya çıkarmak.

Beta HCG Hormonu Nedir?

Hamilelik hormonu olarak ta bilinen beta hcg hormonu; anne adayının karnında gebeliğin başlaması ile birlikte yükselmeye başlar. İlk olarak kanda izlenen yükseliş bir süre sonra idrarda da gözlemlenebilir. Hamileliğin 10. haftasında maksimum seviyeye yükselerek yaklaşık 100.000 mlU/ml değerine yaklaşır. İşte beta hcg hormonunun idrarda gözükmeye başladığı dönemde yapılabilecek evde gebelik testlerinin sonuçları da bu hormonun düzeyine göre sonuç verir.

Doğru Sonuç Nasıl Alınır?

Kadınlar eğer bir gebelik şüphesi yaşıyorlarsa evde, tek başlarına gebelik testi yapabilirler. Bunun için eczanelerde satılan testlerden satın almaları yeterlidir. Söz konusu testler duyarlılıklarına göre sınıflandırılabilir. Örneğin testlerin geneli adet gecikmesinden en az bir hafta sonra uygulanabilirken, bazıları ise daha duyarlı olup adetin geciktiği ilk gün bile uygulama yapılabilir. Test çubuğuna idrar örneği damlatılması ya da direkt olarak çubuğun idrara tutulması yolu ile test gerçekleştirilir. Kontrol penceresinde çift çizgi çıkarsa sonuç pozitif, tek çizgi çıkarsa sonuç negatif olarak değerlendirilir. Eğer bir çizgi oluşmadıysa bu testin bozuk olduğu anlamına gelir ve yenilenmesi gerekir.

Evde Hamilelik Testleri Kesin Sonuç Verir mi?

Evde gebelik testlerinin doğruluk oranı günümüzde %99 olmasına karşın; zaman zaman hatalı sonuçların görüldüğü vakalar da görülebilir. Örneğin negatif çıkan bir testin sonrasında anne adayı kan testi yaptırdığında hamile olduğunu öğrenebilir. Bunun en önemli nedeni idrardaki hormon seviyesinin yeterince yükselmemiş olması gösterilebilir. Dolayısıyla evde yapılan test sonuçları negatif olmasına rağmen şüphe devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aksi söz konusu olması olasılığı ise oldukça düşüktür. Yani pozitif çıkan bir testin ardından kan testinde hamile olunmadığının anlaşılması gibi bir durum pek de sık rastlanabilecek bir şık değildir. Ancak elbette ki evde hamile olduğunu öğrenen anne adayı hemen doktoruna başvurarak gerekli testleri yaptırmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL