Evde akşamdan kalan yemeğin dökülmesi

gelen soru

Benim sorum evde akşamdan kalan yemeğin dökülmesi ile alakalı. Malesef evdeki hiç kimse bu konuyu yeteri kadar önemsemiyor . Ben eğer yakalamazsam annem kalan yemekleri hiç düşünmeden çöp’e döküyor . Ben gördüğümde dökme ben yiyeceğim diyorum ama bazen o kadar çok yemek kalıyor ki benim tek başıma hepsini yemem için catlayana kadar yemem gerekiyor . Benim bu durumda ne yapmam lazım yani ben kalan yemeğin hepsini yemeliyim yoksa sadece benim payıma düşeni yemem yeterli mi ?

verilen cevap

Selamun Aleyküm. A’râf Suresi 31. Ayet, israf edenler den Allâh’ın (azze ce celle) hoşnut olmadığını belirtir. İsraf  yemek içmekte olduğu gibi giyim, kuşam, savurganlık gibi alanlarıda kapsayan ve Kurân-ı Hâkim ve Hz. Peygamberimizin sünneti ile sabit sakınılması gereken bir konu. Siz bunun farkındasınız fakat ailenizin sizin israf hususunda gösterdiğiniz hassasiyeti göstermiyor oluşunun da sizin cihadınız olduğunun farkında olmanız gerekli.

israf

Cihad yaşamın her alanını her anını kapsar. Namaz dahil her ibadet cihadın gereği olduğu gibi her imtihanda cihad’ın gereğidir. İncitme den kırmadan dökmeden güzel örnek teşkil ederekten mücadele edeceğiz gayret göstereceğiz. Sonuç olumlu olur veya olmaz fakat biz üzerimize düşeni yapıp cihad etmek ile emrolunduk. Takdir Allâh’ındır.

Evinizde günlük yaşamın akışını bilen yine sizsiniz. Ne yapabilirim nasıl yapabilirim nasıl bir yöntem geliştirebilirim ki israf hanemizden uzak olsun dediğiniz zaman  farkındalık ortamını oluşturabilmenin önemi ortaya çıkıyor. Yaklaşımınız akıl vermek hhkam kesmek olarak değil bilakis hoşgörü ve telkin odaklı olmalı. Hoşgörü saygıyla Telkin uslüpla olur. Minik cümleler ile vurgular yapınız mesela israf Allâh’ın sevmediği birşeydir deyiniz veya Hz. Peygamber efendimizin israf eden fakirliği üzerine çekendir hadis-i şerifini hatırlatınız veyahut  deyinizki şükrün zıddı israftır israf eden şükürden uzaklaşır.

Her halükar da önemli olan sizin hoşgörü den taviz verme den atacağınız adımlardır çünkü hoşgörü dairesi içerisin de attığınız adımlar sizin cihadınızdır. Râbbimiz gayretinizi daim kılsın sakınanlar dan eylediği gibi sakındıranlardan da eylesin inşeAllâh.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL