Fetvahane

Eşim ailemi istemiyor

Gelen Suâl

Selamun aleyküm. Biz eşimle kaçarak evlendik . Kaçmadan önce eşimi ailesi bir başkasına rızası olmadan nikahlayacaktı bizde kaçtık. Tabi ben aileme söyledim durumu onlarda Rıza göstermediler ilk başta fakat sonra ben yanlış birşey yapmıyım diye razı oldular.

Aynı evde yaşamaya başladık. Bir süre sonra ailem eşimi kabullenemedi ve sorunlar çıkmaya başladı. Azarlamalar küçük düşürmeler gibi durumlar oldu eşime karşı ve anne babam bana da değişti.

Ben aynı zamanda işsizdim diye beni çok ezmeye çalıştılar. Sabır sabır derken annemin eşime karşı kötü davranışlarına boyun eğdim sabrettim ve sonunda dayanamayıp evi bırakıp başka bir şehir’e yerleştik. Ben anne babama onlarda bana çok düşkündü evlenmeden önce.

3 yıl ailemle konuşmadım en son eşim konuş falan dedi ama ben sorun çıkacağını biliyordum . Allah rızası için aradım konuşmaya başladık. Bir gün evdeyken aradılar bende cevap vermek zorunda kaldım biraz samimi konuştum annemle kalbine kötü bir şey gelmesin diye.

Eşimde bu konuşmayı duyunca vay efendim sen nasıl bu kadar samimi konuşursun diye bir haftadır bende huzur bırakmadı. Evde bağırıyor çağırıyor kolu komşuya rezil ediyor beni.

Sus diyorum susmuyor. Ben diyorum ne olursa olsun onlar benim ailem.

Bu lafı kabullenemiyor ve diyor ki onlar bize dünyanın kötülüğünü yaptı. Sen nasıl böyle bir şey dersin ve hakaret etmeye başlıyor.

Çok bunaldım evliliğimi bitirmek üzereyim dayanamıyorum. Bana el kaldırıyor buna rağmen sabredip el kaldırmıyorum? Ne yapmalıyım Allah Rızası için destek olun.

Cevap

Aleyküm Selam. Kuşlar uçmayı anneleri tarafından aşağıya atılarak öğrenirler.

Sizin evlilik sonrası iş yaşamınıza bir nizam verememiş olmanız, babanızın size sizin iyiliğiniz için soğuk veyahut daha ciddi davranmasını gerektirmiş olabilir. Sizde baba olduğunuz zaman çocuğunuzun her yaptığına güler yüzlü bir yaklaşım gösteremeyeceğinizi, çocuğunuzun iyiliği için zaman zaman otoritenizi muhafaza etmenizi gerektiren durumların olduğunu gözlemleyeceksinizdir. Bunlar zor olsada baba olmanın gereklilikleridir.

Baba Tavrı

Babanızın sizi ezmeye çalışması gibi bir durum yoktur fakat babanızın size gerektiği gibi yaklaşımı neticesinde üzeriniz de eşinize karşı ezilmişlik hissi oluşmuş olabilir. Bundan dolayı babanızı suçlamayınız.

Sebat gösterdiği halde evlat iş bulamıyor dahi olsa, bu durumun çocuğu üzerinde gevşeklik meydana getirmemesi için tedbir almak babanın görevidir. Bu durum babanızın sizi ezmesi anlamına gelmez. Neticede hiçbir baba evladını ezmek istemez fakat evladının gevşeklik göstermesini istemediği ve kendisi öldükten sonra çocuğunun kendi ayakları üzerinde durabilmesini arzu eder.

Kaynana Gelin

Kaynana gelin ilişkileri, kişilerin erdem seviyelerine göre farklılık gösterir. Kimi anne gelinini kendi öz kızı kabül etmek ister, kimi anne gelininden sadece saygı bekler. Kimisi de vardır ki sürekli hizmet görmek ister gibi.

Fakat hiçbir anne ve baba evladının yuvasının yıkılmasını istemez ve bu sebeb ile gelinlerinin olumsuz veya kasıtlı davranışlarına müsamaha gösterebildikleri gibi bilirler ki evin yeni üyesi, farklı bir aile ortamından gelmiştir adaptasyon kolay olmayacaktır.

Netice itibari ile anne ve babanızın kurmuş olduğu bir aile düzeni vardır ve bu düzene uyum sağlaması gereken siz ve eşinizdir.

Başka bir şehre taşınıp düzen kurduğunuzda bu düzen sizin aile düzeniniz olmuş durumdadır. Sizin yanınıza gelen sizin eşinizle kurmuş olduğunuz aile düzenine uymak zorundadır.

Başka şehre taşındıktan sonra üç yıl ailenizi aramamanız, evlenmeden önce anam babam bana çok düşkündü bende onlara çok düşkündüm diyebildiğiniz anne ve babanıza karşı yapmış olduğunuz bir ayıptır.

Kadının erkeğe el kaldırması

Eşinizin hırçın tavırları karşısında evvela hoşgörü ve nasihati elden bırakmamanız idareci olmanız lazım gelir çünkü, bir yönüyle eşinizin manevi boşlukta olduğu aşikar iken diğer bir yönü itibari ile birtakım başka sıkıntıların dışa vurumu olabilir. Mesele her ne olursa olsun önceliğiniz sabır ve namazla Allahû teâladan yardım istemek olmalıdır.

Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam efendimizin anne ve baba hakkı üzerine sözleri hem kendiniz idrak etmeniz hem eşinize de nakletmeniz, içinde bulunduğunuz duruma her ikinizin de daha şeffaf bir gözle bakmanızı sağlayacaktır.

Allâh’ın azze ve celle bize şeriat (yol) kıldığı dinde önceliğimizin kibir’e kapılmamak olduğunun idrakı önemlidir. Eşinizin kalbini maneviyatla yoğuracak işlerle meşgul olmanız ve gerekiyorsa bu süre zarfında anne ve babanızla eşinizin olmadığı ortamlarda görüşmeniz fakat boşanmayı düşünmemeniz  gerekmekte.

Boşanmak kolaydır fakat aile olabilmek, aile kalabilmek için manevi olgunluğa erişme gayreti ve sorunları içinden çıkılmaz hale getirecek işlerden kaçınmak gerekir.

Naçizane tavsiyemiz odur ki, bir süre anne babanız ile görüşmelerinizi gizli yapınız ve bu süre içerisinde evinizde, yuvanızda İslam’ı yaşayınız ki eşiniz nefsiyle mücadelesinde galip gelebilsin.

Selâm ve Duâ ile Allâh’â emaner olunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL