Enginarın Faydaları

Enginarın Faydaları

Enginar Ve Beslenme

Enginarın Faydaları Enginar Ve Beslenme Enginar, anavatanı Akdeniz toprakları olan ve pembe çiçekleri ile göz dolduran bir bitkidir. Bir sebze olması nedeni ile birçok sofrada yeri bulunan enginar özellikle kış aylarında tüketilmesine rağmen günümüzde 12 ay boyunca alınabilen bir sebze haline de gelmiştir. Çok yüksek Enginar, anavatanı Akdeniz toprakları olan ve pembe çiçekleri ile göz dolduran bir bitkidir. Bir sebze olması nedeni ile birçok sofrada yeri bulunan enginar özellikle kış aylarında tüketilmesine rağmen günümüzde 12 ay boyunca alınabilen bir sebze haline de gelmiştir. Çok yüksek miktarda C ve K vitaminleri içermesi sebebiyle beslenmede büyük bir öneme sahiptir. Çocukların beslenmesinde kullanılması sayesinde mineral madde içeriği ile bağışıklık sistemini ve kemik sistemini korur ve güçlendirir. Yetişkinlerin beslenmesinde karaciğerden mideye kadar birçok noktada organizmada faydalar sağlar.

Yüksek Antioksidan Etkili Enginarın Faydaları

Enginar, doğal yapısı ile yüksek etkili bir antioksidandır ve hem kalori hem de yağ oranı çok düşüktür. Buna rağmen içerdiği mineral ve vitamin desteği enginarın faydaları kilo verme diyetlerinde yüksek olmaktadır. Enginar, mideyi güçlendirerek kolon kanseri rahatsızlıkları gibi hastalıklara yakalanılmasını engellemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda enginarın vücut kolesterol seviyesini düzenlemekte büyük faydaları olduğu belirlenmiştir. Bu sayede kalp ve karaciğer sağlığının korunmasını sağlamaktadır. Demir içeriği sayesinde anemi rahatsızlığına şifa olabilir. Enginar yaprakları idrar söktürücü etki göstermektedir. Enginar zengin içerikli bir sebze olarak hücrelerin onarılmasını sağlarken kan hücrelerini de güçlendirme etkisine sahiptir.

Enginar Yaprağının Faydaları

Enginar yapı itibarı ile geniş ve kalın yapraklara ve uzun bir sapa sahiptir. Yenilebilir olan kısmı bu kısımların içinde kalmaktadır. Fakat sağlığa faydaları açısından yaprakları da kullanılabilir özellikte bir bitkidir. Enginar yaprakları kaynatılarak tüketildiğinde kalp ve mide rahatsızlıklarında etki gösteren bir maddedir. Bu yolla elde edilen su; kanı temizler, karaciğerin sağlığını korur, kan şekerini düşürür, böbrek sağlığını korur, bağışıklık sitemini güçlendirir, diyabet hastalığına yarar sağlar ve cilt sağlığını korur. Ayrıca kafeinsiz olduğundan, herhangi bir yan etkisi yoktur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL