Endüstriyel Gıdaların Zararları

Endüstriyel Gıdaların Zararları

Endüstriyel Gıdalar Nelerdir?

Endüstriyel gıda, hızlı tüketim alışkanlığının ve zorunluluğunun bir sonucu olarak 1950’lerin itibaren doğmuş ve hızla yükselmiş bir ekonomi pazar ürünüdür. Günümüzde endüstri içinde yapay tatlandırıcılar, kimyasal ürünler ve çeşitli renklendirme boyaları ile üretilen bu gıdaların bir diğer adı da hazır gıdadır. Modern toplumlarda çok fazla tüketilmesinin ana nedeni hızlı, pratik ve lezzetli olmasıdır. Fast-food alanında üretilen birçok besin ve içecek endüstriyel gıdalara örnek olarak gösterilebilir. Bununla birlikte içinde hormon ve gıda boyası bulunan diğer tür yiyecekler de endüstriyel gıdalar kapsamında ele alınmalı ve değerlendirilmelidir.

Endüstriyel Gıdaların Sağlığa Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Endüstriyel gıdalar yapımı ve pişirilme aşamasında birçok katkı maddesi ile karıştırıldığında insan sağlığına doğrudan zararlı etkileri bulunmaktadır. Fazlaca yağ, şeker gibi ürünleri bünyesinde barındıran bu gıdalar, oldukça kalorilidir. Bu nedenle doğrudan doğruya obezite hastalığının birincil dereceden sebebi olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte şeker hastalığı, damar tıkanıklığı, aşırı kilo alma, deride çatlaklar gibi birçok fizyolojik soruna da yol açmaktadır.

Üniversiteler ve özel sağlık kurumları tarafından gerçekleştirilen birçok deney ve inceleme sonucunda endüstriyel gıdaların kanser oluşumuna direkt etki ettiği gözlemlenmiş ve raporlar halinde kamuoyuna sunulmuştur. Birçok dondurucu ürün de endüstriyel gıda olarak gösterilmektedir. Bu ürünlerin diğerlerinden farklı olarak zehirlenmelere yol açtığı görülmektedir. Çocukların fast-food karşısında talepkar ve dirençsiz olması da endüstriyel gıdaların alışkanlık yapıcı maddeler taşıdığı ihtimalini gündeme taşımıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL