Fetvahane

Elektron Ne Demek?

Elektron Ne Demek?

Elektron Nedir?

Elektron veya diğer bilinen adıyla eksicik, atomlarda bulunan negatif yüke sahip parçacıktır. Elektron kelimesi, Yunancada kehribar anlamına gelmektedir.

Atomu, maddenin en küçük yapı taşı olarak kabul eden kuram sebebiyle, elektriğin tanecik bir yapı içerisinde bulunduğu sonucuna varılır. En küçük elektrik yükü taşıyan bu taneciklere elektron adı verilmektedir. Bütün atomların dış yüzeyi elektronlardan oluşur ve her tabaka atomun çekirdeğine olan uzaklığına göre K,L,M gibi farklı harf ile adlandırılır. Atomun çevresinde yer alan elektronların sayısı ve mevkii, ilgili elementin kimyasal özellikleri ve bilhassa değeri ile yakından alakalıdır.

Normal koşullarda elektronlar, atomun pozitif yüklü çekirdeğine bağlı durumda yer alır. Nötr bir elementteki atomların elektron sayısı, pozitif yüklerin sayısına eşittir.

Elektron Nasıl Hareket Eder?

Atomda yer alan elektronlar çekirdek çevresinde düzgün bir biçimde sıralanmış olup, çekirdek çevresinde yörüngemsi bir yapıda dolanır. Atomun çekirdeği ve elektronlar arasındaki çekim kuvveti, elektronların kendi aralarında yer alan itme kuvvetinden üstün olduğundan elektronlar normal şartlarda atomun çekirdeğine bağlı kalırlar. Atomun çekirdeğine en yakın yer alan elektronlar, Atoma en bağlı elektronlardır.

Elektronlar, çekirdek yapısı içindeki hareketlerinde atomun neredeyse tamamını kaplayan dağınık şekilde eksi yük bulutu oluştururlar. Buna bağlı olarak atomun büyüklüğü, elektronların atom içindeki dizilişlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Atomun da, Diğer atomlar, diğer parçacıklar ve elektronik ışıma karşısındaki hareketleri de elektronların dizilişini belirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL