Dribling Ne Demek?

Dribling Ne Demek?
Günlük hayatta veya profesyonel olarak yapılan belirli bir tekniğe veya kurala uygun, bedeni geliştirmeye yönelik yapılan hareketlerin bütününe spor denir.

Spor kendi içerisinde farklı türlere ayrılmaktadır. Su sporları, Araba sporları, takım sporları, motor sporları vb. bunlardan bazılarıdır. Spor türlerinin dünya çapında en fazla ilgi görenleri ise futbol, kriket ve basketboldur. Tüm sporlarda bir takım özel terimler bulunmaktadır. Top ile oynanan sporlarda da dripling adı verilen bir terim bulunmaktadır.

Dripling Nedir?

Topa sahip olan kişinin topu rakip sahaya yuvarlaması hareketine verilen addır. Her spor dalına göre farklılık gösterebilir. Futbolda dripling ayak içi, ayak dışı veya ayak üstü ile futbol topunu yerde yuvarlama şeklinde yapılırken, Basketbolda ise topun el ile yere doğru itilerek sektirilmesi şeklinde olmaktadır. Müsabaka içerisinde pas alış verişi yapmak topun rakip sahaya ulaşması için en etkili yöntem olduğu için pas vermek dripling yapmaktan her zaman daha önemlidir.

Top Sürme(Dripling) hareketini iyi bir şekilde yapabilmenin temel öğesi günlük ve düzenli olarak pratik yapmaktır. Yalnız çalışmak sizi büyük bir ölçüde geliştirse de takım arkadaşlarınız ile karşılıklı rekabet ederek çalışmak daha fazla gelişim sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Dripling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Topu kontrol edebileceğiniz hızda sektirmeli veya yuvarlamalısınız
-Topu herhangi bir rakip oyuncunun müdahalesine karşı korumalısınız
-Dönüş becerileriniz hızlı ve rakibi aldatıcı bir şekilde olmalıdır
-Dripling’e başlarken atacağınız ilk adım çok önemli olduğu için en uygun anda başlamaya gayret ediniz
-Topu mümkün olduğunca az bakarak rakip sahaya taşımalısınız

Dripling Çeşitleri

Spor türüne göre dripling çeşitleri de farklılık göstermektedir. El ile yapılan sporlarda dripling çeşitleri;

Alçak veya yüksek dripling diye adlandırılırken ayak ile yapılan sporlarda ise ayak içi ayak dışı ve ayak üstü dripling diye adlandırılır.

Alçak ve Yüksek Dripling

Dripling yaparken topun yerden sekiş yüksekliği diz ile bel hizası arasında ise alçak dripling, bel hizasından yukarıda ise yüksek dripling olarak adlandırılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL