Fetvahane

Dış Cephe Boya Nasıl Olmalıdır?

Dış Cephe Boya Nasıl Olmalıdır?

Dış Cephe Boya Çeşitleri

Akrilik

Yağış, nem, güneş ışıkları, gibi dış etkenlere karşı oldukça dayanıklılık gösteren, kolay bir şekilde sürülen son kat boya çeşididir.

Silikonlu

Su geçirmeyen bir özelliğe sahip olan silikonlu dış cephe boya çeşididir. Neme ve rutubete karşı oldukça dayanıklıdır.

Grenli

Kendi kendisini yıkama özelliğine sahip, su bazlı, ince desenleri olan rulo ile uygulanan dış cephe boya çeşididir.

Elastik

Kılcal çatlaklara karşı oldukça dayanıklı olan, akrilik esaslı dış cephe boyasıdır.

Dış Cephe Boyama Nasıl Yapılmalı

Öncelikle boyama yapılmaya başlanmadan önce, dış yüzeydeki kirli ve bozuk alanların giderilmesi gerekir. Özellikle çatılara dikkat edilmeli, ayrıca su borularında herhangi bir çatlaklık olup olmayacağına çok dikkat edilmelidir.

Yüzey hazırlığı yaparken, eğer inşaat halinde olup ilk kez boyaması yapılacak olan binaların, gevşek ve kirli kısımları, eski boyası olan binaların ise, tozlu ve kabarıp dökülmüş kısımları güzelce temizlenmelidir. Yüzey sirke ve su dolu bir karışım ile yıkanmalı ve iyi bir şekilde kurtulmalıdır. Yüzeyde küflenme ya da mantarlanma gibi durumlar varsa iyice fırçalanmalı, parlayan kısımlar zımpara yapılmalı, ayrıca tebeşirlenme durumuna dikkat edilmelidir.

Yağmurlu havalarda asla boyama yapılmamalıdır. Eğer ki böyle bir mecburiyet durumu oluşursa da yağmurdan sonra zeminin kuruması beklenmeli ve boyama yapılmaya öyle başlanmalıdır. Ayrıca güneşli, soğuk ve rüzgarlı havalar da boyama yapmak için elverişli değildir.

Dış Cephe Boya
Dış cephe boyamalarında karşılaşılan en önemli sorunlar yüzeyin nemli olmasından kaynaklanır. Nemli bir yüzeye yapılan boyama, sonradan boyanın kabarmasına neden olabilir. Bu durumla karşılaşmamak için, sızıntıya sebebiyet verebilecek borularda dahil nem olmasına neden olabilecek bütün durumlara dikkat edilmelidir.

Dış cephe astarı yapıldıktan sonra, boya iki kat sürülmelidir ve katların arasında dört saat kadar ara verilmesi gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL