Din ve devlet işleri ayrılırmı

Din ve devlet işleri ayrılırmı

İslamiyette din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak mümkün değildir. Yatak odasın dan Tuvalete kadar edep hâyâ kural ve kaideleri olan bir dinin mensubu iseniz, siyaseti dinin dışında tutamazsınız çünkü Kur’an-ı Kerim yaşamın her alanına hitap eder.  Rasülullahın yaşamı Kur’an-ı Kerim’in uygulamalı halidir.

Casiye suresi 18.ayet; Sonra ey Muhammed! Sana da insanların uyacakları bir şeriat (hayat sistemi) verdik. Sen ona uy, bilmeyenlerin arzularına uyma.  Allah azze ve celle ayet-i kerime de görüldüğü üzere İslamiyet’i hayatın her alanını kapsayan din olarak göndermiştir. Zaten % 99u müslüman olan bir ülke de, birinin din ve siyaseti birbirine karıştırma diyebilmesi için muhtemelen hiristiyan olması veya Hz. Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem efendimizin Kim bir kavme benzerse o da onlardandır hadis-i şerifinde belirttiği gibi hiristiyan olmasa da hiristiyanlar’a benzemiş aslını yitirmiş olması gerekir ki böyle bir söz müslüman’ın söyleyeceği bir söz değildir.

Birisi size şöyle bir şey demiş olsa kabül edermisiniz; Ben senin evine girerim yatak odanda gezerim ama sen ibadetinle meşgul ol ! git namazını kıl orucunu tut. Sen ibadet ile meşgul iken ben senin namusun şerefin olan vatanını kafama göre dizayn edeyim ve hatta ben senin namusun şerefin olan karını, kızını, çoluk çocuğunu şehvet dolu isteklerime alet edeyim.  Böyle bir teklifi kabül edebilecek yüreğe sahipmisiniz? Öncelik ile bu soruyu kendiniz’e sorunuz. Din ahlak’ı tamamlayıcı unsurdur. Nitekim Hz. Muhammed aleyhisselâtu vesselam efendimiz, Güzel Ahlâk’ı tamamlamak için gönderildim buyurur. Siyaset ahlak gerektirmeyen bir şey midir? Bu soruyu da sorunuz kendinize.

Osman Gazi

Birisi size diyecek ki ; Siz siyasetle uğraşmayın şimdi siz siyaset ile uğraşırsanız Al’i İmran suresi 103 ayette Râbbinizin siz’e birlik olun çağrısına uyarsınız. Siz birlik olursanız biz dünya üzerin de her ahlaksızlığı meşrulaştıramaz mazlumların kanını dökemez masumları ezemeyiz. Biri siz’e böyle birşey demiş olsa kabül edermisiniz? o vicdana sahipmisiniz?.

Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı tutunun, ayrılığa düşmeyin ve Allah’ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Sizler birbirinizin düşmanları iken O, sizin kalplerinizde bir uzlaştırma meydana getirdi ve O’nun nimeti sayesinde uyanıp kardeş oldunuz. Al’i İmran suresi 103

İnancı batıl olan Düşman devletler size bu sözleri böyle açık açık söyler mi! söylemez uyanırsınız diye! Amma ne der dini siyasete alet etme ! Siz de dinimizin Kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’i okuyup Kur’an-ı Kerimin birebir Hz. Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem efendimizin yaşayışıyla uygulamalı olarak her çağda hitap eden, Allâh’ın kelamı olduğunun bilinci içinde değilde yaşamına göre din arayışında iseniz bu gaflete düşersiniz.

Sömürgeci olupta sömürüsünü devam ettirmek isteyenler din ve devlet işinin bir araya gelmesini istemezler. Bugün sömürgeci ülkeler sömürdükleri ülkeleri, tankları topları askerleri ile kontrol etmiyorlar. Siyasi bir arena oluşturup dünya malına tamah edenleri ihya ederek sömürdükleri ülkenin zenginliklerini kendi ülkelerine götürüyorlar. Batının siyaset dediği olgu, insanları ayrıştırmak üzere kuruludur. İslam’ın siyaset dediği olgu,  insanları birleştirmek masuma ve mazluma kol kanat olmak, inanan inanmayan her kişiyi adalet sancağı altın da toplamak üzerine kuruludur.

Din ve Devler işleri birbirin den ayrılmalı diyorsanız, kendinize hangi amaca hizmet ettiğinizi de sormanız gerekir.

Selâm ve Duâ ile

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL