Fetvahane

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi

Geniz eti ve bademcik büyümesi solunum yolu hastalıklarına yol açan ve günlük yaşamı büyük ölçüde olumsuz etkileyen hastalıklardır. Özellikle yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen bu hastalık ebeveynler tarafından ihmal edildiğinde tehlikeli durumlara yol açabilir. Hastalığı olan çocuklar gün içerisinde sık sık öksürme, sürekli yutkunma ihtiyacı, boğazda akıntı, balgam, halsizlik ve uyku isteği gibi durumlarla karşı karşıya gelmektedirler. Ebeveynler bu konuda önlem almadığı takdirde durumun boyutu eklem rahatsızlıkları ve kalp hastalıklarına kadar ilerleyebilmektedir.

çocuklarda geniz eti

Sosyal Yaşamda Etkisi

Geniz eti ve bademcik büyümesi, çocuklar vücut fonksiyonlarını istedikleri gibi gerçekleştiremediği için psikolojik bozuklara yol açabilir. Bu hastalıklar çocukların uyku düzeninde problemler meydana getirebilir. Horlama, öksürerek uyanma, alçak bir yastık ile uyuyamama, boğazda gıcık, uyanmak istememe gibi durumlarla karşılaştırabilen bu hastalıklar çocuğun eğitim hayatını da büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Çocuk, okula gitmekte zorlandığı gibi ders ve sınav esnasında burun akıntısı yaşamakta, konsantrasyon olamama sıkıntısı çekmektedir. Bu da onu çevreye karşı sinirli olmaya itebilmektedir.

Bitkisel Çözümler

Tuzlu su: En basit yöntemlerden biri olan tuzlu su en çok bilinen yöntemdir. Burna tuzlu su çekmek geçici olarak genzi açar ve akıntıyı önlemiş olur.
Alerji yapan ortamlara girmemek: Bahar aylarında polenler, bazı hayvanların tüyleri, kuru hava, tozlu ortamlar gibi durumlardan kaçınılmalıdır.
Bol sıvı tüketmek: Bol sıvı tüketmek mukus tabakasını inceltir ve rahatlamaya yol açar.
Baharatlı yiyeceklerden uzaklaşmak: Baharatlı yiyecekler mukus akışını tetikleyebilir ve olabildiğince uzak durulmalıdır. Bal ve sirke gibi boğaza iyi gelen gıdalar tüketmelidirler.

Ameliyat ile Kesin Çözüm

Özellikle çocuklarda karşılaşılan geniz akıntısı ve bademcik büyümesi kronikleşmeden tedavi edilmelidir. Evlerde yapılan bitkisel çözümler hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Geniz akıntısı ve bademcik büyümesinin ameliyat ile kesin çözümü mümkündür. Ameliyattan önce hastanın gerçekten bu ameliyata ihtiyacı olup olmadığı kontrol edilir. Hastalığın seviyesinin tespit edilmesi için endoskopik muayene ile hasta gözlem altına alınır. Burun spreyleri ve doktorların yiyecek içecek önerileri bir süre göz önünde bulundurulur.
Eğer hala hasta bir sonuca varmadıysa ameliyata başvurulur. Ameliyatta genellikle burun etleri küçültülmesi, burundaki deviasyonu yok etme gibi solunum yolu açma tedavileri uygulanır. Geniz akıntısı, bademcik büyümesi ile bağlantılı bir problem olduğu için bademcikte rahatlayacaktır. Tedaviden sonra yapılması gereken tek şey çocuğun doktor kontrolünde yapılması gerekenleri yaptığına dikkat etmektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL