Çileğin Yararları

Çilek;
Yaz mevsiminin, faydalı meyvelerinden biridir. Birçok şekilde, tüketime uygun olan meyve türlerinden biridir. İçerisinde B,C,K vitaminleri bulunur. Ayrıca yine içerisinde, demir ve fosfor bol miktarda vardır. Kum döken, bu tür rahatsızlıkları olanların, tüketmemesi gereken bir yiyecektir.

Küçük yaşta çocukların, sevdiği bir meyvedir. Çilek, gül ile aynı familyadan gelmektedir. Türkiye, çilek üretiminde, dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Çileğin çekirdekleri, meyvenin dışında bulunmaktadır. Çilek, baharda olgunlaşan ilk meyvedir.

Çileğin yararları nedir?

Çilek, vücuda güç, kuvvet verir. Kolesterolü dengeleme özelliğine, sahiptir. Damar tıkanıklığını, engeller. Vücudu, kansere karşı korur. Vücudun, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İdrar söktürücü, özelliğine sahiptir. Sindirim sisteminin düzene girmesine, düzenli çalışmasına yardımcı olur. Sakinleştirici etkisi olduğu için, yüksek tansiyon hastalarına iyi gelir; yani tansiyonu düşürür ve aynı zamanda stresi azaltır.

Romatizma rahatsızlıklarına, iyi gelir. Karaciğer rahatsızlıklarına, iyi gelir. Ayrıca, cildi nemlendirir, cilde tazelik ve güzellik verir. Unutkanlıkları, azaltıcı etkisi vardır. Çileğin, lifli yapısı olması sebebiyle, uzun süre tokluk hissi verir ve bu tokluk hissi sayesinde, günlük daha az karbonhidrat tüketimi sağlar.

Çilek nasıl kullanılır?

Çilek, toprağa yakın yetişen bir yemiş olduğundan, yenmeden önce çok iyi yıkanmalıdır çünkü toprakta bulunan bazı mikropların, çileğe bulaşma durumu vardır. Çileğin yaprakları, temiz yıkanır ve iyice kurutulursa çay yapımında kullanılabilir. Bu çay, bağırsak sorunlarına iyi gelir. Aç karına tüketilince, daha iyi sindirileceği için, vücudun sindirim sistemine, yararlı olur. Ezilip, püre haline getirilip, süt ile karıştırılarak, cilt temizliği ve canlılığı için kullanılır. Komposto ve kışın tüketmek için, reçel olarak da yapılıp tüketilebilir.

Fazla çilek yemenin zararları:

Çilek, oksalat içeren az sayıdaki meyvelerden biridir. Oksalat, mesane ve böbrek problemlerine yol açar. Bu sebepten dolayı, tedavi görmeyen mesane ve böbrek taşı sorunu yaşayan kişilerin, çilek tüketmesi önerilmez. Çilek yiyenlerde, bazen kurdeşen görülür fakat vücutta kalıcı olmaz. Kısa sürede, vücuttan atılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL