Fetvahane

Cennette kendi eşimizden başka biriyle evlenmek serbest midir?

Gelen Suâl

Cennette kendi eşimizden başka biriyle evlenmek serbest midir?

Cevap

Selamun Aleyküm. Öyle bir serbesti bu dünyada olmadığı gibi cennettede yok. Bu dünyada öyle bir serbesti yaşayanın da zaten cennet ehli olma imkanı yok. Farklı ve tabii bir açıdan bakarak soruyu şöyle sormuş olsak; Bu dünyada memnun olmadığımız eşimiz ile cennette birlikte olmak istemiyorsak başka biri ile evlilik yapabilecekmiyiz gibi.

 Dünyada olunca bizleri böyle bir soru sormaya iten sebebler aşağı yukarı aynıdır. Kimisi eşini çirkin bulur ki bu doğru değildir. Kimisi geçimsizlikten kimi yokluktan kimi sadakatsizlikten gibi birçok sebeb ile böyle bir soru sorulur elbette. Lakin Cennet deyince bilinmelidir ki orada, burada taşıdığımız endişeleri taşımayacağız. Ne rızık derdi ne sadakat eksikliği nede bu dünyada bizi üzen haller cennette olmayacak. Dünyaya göre düşünürsek kendi kafamızda oluşturduğumuz hayali düşüncelerin içinde yıpranır yalnış yola saparız. Fakat gerçekci olup düşündüğümüzde şu soruyu sorarız. Cennete kimler gidiyor? Hak edenler gidiyor. Ne için gidiyor? Hak ettiğini almak için gidiyor. Peki neyi hak ettiğini biliyor mu insan? Elbette şerefli bir var oluşu ve elbette hak ettiği bir varoluşu. Cehennemdeki insan olma onurunu taşıyamayıp nankörlük ederek haddi aştığı için cehennemde iken cennetteki insan olma onurunu yani yüce Râbbimizin rızasını kazandığı için cennette oluyor.
Allâh’ın azze ve celle rızasını kazanıp cennete gelmiş biri için bu dünyada konuşmak doğru olmaz. Bakalım cennete gittiğimiz de böyle düşünceleri barındıracağızmı zihnimizde. Herkezin razı olacağı yer olan cennette cennet ehli olup cenneti gördükten sonra karar vereceğimiz şeylere, şu fani dünya gözüyle bakarak imtihan da olduğumuz hakikatini unutup cehenneme gidenlerden olmamamız lazım. Bilakis Teğabün suresinde evlatlarımızla dahi imtihan olunacağımız apaçık ayetler ile bildirilmişken eşimiz ile dahi imtihan olunacağımız gerçeği ile yüzleşip yine apaçık ayetler ile öğüt verildiği üzere sabır ve namaz ile Allâh’tan yardım istemeyi öncelik edinmemiz gerekmektedir. Evlilik apayrı bir imtihandır ki cennet hayali kurarken kendimizi cehennemde bulabiliriz.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL