Fetvahane

Barajlardan Elektrik Nasıl Üretiliyor?

Barajlardan Elektrik Nasıl Üretiliyor?

Barajlardan Elektrik Üretimi

İnsanoğlunun hayatını kolaylaştırmak için gerçekleştirilen icatlar arasında şüphesiz ki en önemlisi elektriktir. Günümüzde sürekli kullandığımız ve hayatımızın vazgeçilmezi olan her şey elektronik olduğu için, elektriğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Elektriğe olan ihtiyacın artmasıyla beraber, elektrik üretimi için birden fazla yöntem geliştirilmiştir. Bunlardan biride ve diğer elektrik üretim yöntemleri arasında en çok tercih edilen barajlardan elektrik üretimidir. Barajlardan üretilen elektriğe genel bir şekilde baktığımız zaman 4 bölümden oluştuğunu görmekteyiz.

Bunlar, yapısal olarak baraj, elektrik hattı, elektrik hattının devamında jeneratör ve son olarak türbindir. Hidroelektrik santrali kurulumu için öncelikle akarsuyun önüne set kurmakla başlanır. Akarsuyun taşıdığı su, sete takılır hareket edemez ve seviyesinde yükselme meydana gelir.

Hidroelektirik santrali

Elektrik Nasıl Elde Edilir?

Elektrik üretimi yapılan barajlarda, yani hidroelektrik santrallerinde, büyük türbinler yer almaktadır. Çok büyük olan bu türbinler, suyun aşağı akması ile birlikte dönmeye başlamaktadır. Suyun akışı ile birlikte dönmeye başlayan türbinler elektrik üretmeye başlar.

Baraj gölünde biriken su, her an harekete geçmeyi bekleyen potansiyel enerjiye sahiptir. Suyun sete takılıp baraj gölünde yükselmesi ile birlikte sahip olduğu potansiyel enerjide doğru orantılı olarak artmaktadır. Baraj kapaklarının açılması ile birlikte sete takılıp potansiyel enerjisi artmış su, aşağı doğru hareket eder.

Suyun bu hareketi, sahip olduğu potansiyel enerjiyi, kinetik enerjiye çevirmektedir. Bu kinetik enerji ise türbinden geçerken mekanik enerjisine dönüşmektedir. Türbinden jeneratöre aktarılan mekanik enerji, jeneratör içindeki mıknatısların dönmesi ile birlikte elektrik enerjisine dönüşmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL