Fetvahane

Ayak Voleybolu Hangi Topla Oynanır?

Ayak Voleybolu Hangi Topla Oynanır?

Ayak voleybolu, el dışında vücudun tüm uzuvlarla oynanabilen bir saha sporudur. Sepak Takraw olarak da adlandırılan bu spor, iki takımdan oluşmaktadır. Aynı zamanda her iki takımdan üçer kişi, saha da toplam altı kişi bulunmaktadır. Bir başka tanımla ayak voleybolu, ayak, diz, omuz ve kafa yardımıyla oynanan file oyunudur. Bu sporda sayı kazabilmek için, tıpkı voleybolda olduğu gibi top, rakip sahaya değmelidir.

Ayak voleybolu, oynanış bakımından futbol ve jimnastiğin karışımı niteliğindedir. Sepak Takraw ismi ise, Malezya ve Tayland dilinden gelmiştir.

Ayak Voleybolu ve Tarihi:

Ayak voleybolunun geçmişi eski olmakla birlikte, bu oyun ilk olarak Tayland ve Malezya’da popüler bir oyun halindeydi. Aynı zamanda 15. yüzyılda oynanmaya başlanmıştır. Bu spor dalını bir başka spora benzetmek gerekirse, günümüzde oynanan hacky sack adında bir oyunla karşılaştırmak mümkündür.

Ayak voleybolunda ilk yıllarda oynandığı zamanlarda, top yerde sektirilmemeye özen gösterilirdi. Aynı zamanda çocuklar da rahatlıkla bu sporu oynamaktaydı. Top, yere değdirilmeden havada ilerletilmesi gerekiyordu. Bununla birlikte ayak voleybolu ilk kez 1829 yılında başlatılmış, 1965 yılında ise tam resmi adını almıştır.

Ayak Voleybolunun Oynanışı:

Bu oyun ilk olarak, servis dairesinde bulunan oyuncunun servisi ise başlamaktadır. Bu sırada, servis kullanan arkadaşın takım oyuncuları kenar dairelerde beklerler. Takımda servis kullanan oyuncunun, servis kullanırken ayağı kendi servis dairesinin içinde bulunurken, diğer takım arkadaşları servis kullanılana kadar sahanın içerisinde herhangi bir yer de bulunabilirler.

Sonrasında uygun kurallar çerçevesinde servisçi topu file üzerinden karşı sahaya yollar. Tıpkı voleybolda olduğu gibi, takımlar oyunu oynarken seri halindeki topa en fazla üç kez vurmalıdır. Üçüncüsünde topu fileden karşıya geçirmelidir.

Ayak voleybolu, her set 15 sayı olmak üzere üç set üzerinden oynanmaktadır. Ayak voleybolu topu, sert bir yün yumağına benzemektedir. Bu toplara takraw topları denmektedir. Bu topların görünüşü yuvarlak olmakla birlikte, sert plastiktir ve aynı zamanda 40 santim uzunluğundaki bambu çubuklarından yapılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL