Fetvahane

Anyon Nedir?

Anyon Nedir?

Maddenin en küçük yapı taşı atomdur. Nötr atomlarda proton sayısı ile elektron sayısı birbirine eşittir. Atomların pozitif veya negatif yükle yüklenmesi ise elektron alıp vermesiyle olur. Yüklü atomlara ise iyon denir. Anyon, negatif yüklü atom anlamına gelir.

Bir başka deyişle anyonlar yüksüz atom veya moleküllerin elektron kazanmasıyla oluşur. Anyonlar en dış katmandaki değerlik elektronların sekize tamamlanması sonucu oluşur. Anyonlar pozitif kutba yani anota doğru hareket halindedirler.

Hangi Maddeler Anyondur

Yukarıda da belirttiğimiz gibi anyon atom veya molekülün elektron almış halidir. Bu maddelere klorür, florür, oksit, sülfür, sülfat, sülfit, fosfat, fosfit, fosfür, nitrür ve kromatı örnek olarak verebiliriz. Ayrıca periyodik tabloda 1A grubundan hidrojen ile 5A, 6A ve 7A grubundakiler anyondur.

Anyonların Özellikleri

Anyonlar negatif yüklüdür ve pozitif yüklü olan katyonlara göre daha aktiftir. Bu durum yükseltgenme ve indirgenme tepkimelerinde daha iyi görünür. Anyonlar “ – “ işareti kullanılarak gösterilir. En dış yörüngeye elektron ilavesi elektron-elektron iticiliğini arttırdığı için anyonlarda çap artar. Elektroliz sırasında anoda doğru çekilirler. Anyonlar doğada iyonik bileşiklerin oluşumunda rol alırlar. Ayrıca anyonlar standart pillerde ve elektronik teknolojisinde oldukça sık kullanılırlar.

Anyonların Adlandırılması

-1 Yüklü Anyonlar: Florür, klorür, bromür, hidroksit, nitrat, klorat, bikarbonat, permanganat, asetat, bisülfat.
-2 Yüklü Anyonlar: Oksit, sülfür, sülfat, kromat, karbonat, dikarbonat, manganat.
-3 Yüklü Anyonlar: Fosfat, nitrür, fosfür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL