Fetvahane

Anot Ne Demek?

Anot Ne Demek?

Elektron Ve Doğası

Elektronlar, atomlar arasında belli başlı etkileşimler sayesinde hareket edebilen, gözle görülemeyecek kadar küçük atom altı parçacıklardır. Fizik ve kimyada elektronların hareketi yükseltgenme ve indirgenme denilen iki karşıt tepkime çeşidi ile ifade edilir. Bu tepkimelerden indirgenme elektron alma anlamına gelirken yükseltgenme ise elektron verme anlamına gelir. Böyle olaylar da elektronları diğer maddelere göre daha serbest olan metallerde gerçekleştiğinden anot veya katot oluşturmak için genelde ince metal plaka veya çubuklar kullanılır ve bunlara elektrot adı verilir. Elektrotlar elektrik elektronik sektöründe oldukça yoğun kullanılan bileşenlerdir.

Anot ise bu tepkime çeşitleri sonucu oluşan bir diğer ismi artı uç olan ve daha çok kimyada galvanik pillerde ve elektrolizde kullanılan bir terimdir. Bu ismin verilmesi Micheal Faraday’a William Whewell tarafından önerilmiştir.

Anotun Kullanım Alanları

Anot;
Elektrolizde elektronlarını kaybetmiş ve artı yükle yüklenmiş bir elektrot(metal parçası) anot işlevi görür ve anyonların yani negatif yüklü iyonların metal elektroda toplanmasına yardımcı olur. Aynı mantık galvanik pil hücrelerinde de gerçekleşir. Orada da anyonların anoda göçünden söz edilebilir.

Evde kullanılan pillerdeki artı uç da anodu temsil eder. Elektrik akımının elektronların hareket yönünün tersine olduğu kabul edildiğinden akımın yönü de katottan anoda olarak saptanmıştır. Çünkü anotta yükseltgenme yani elektron kaybı olur ve elektronlar anodu terk edip katoda yolculuk ederler. Anot ve katot elektrotları düzgün bir elektrik alan oluşturmak için de kullanılabilir. Bu durumda elektrik alanın yönü artıdan eksiye yani anottan katoda doğrudur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL