Alan Savunması Ne Demek?

Alan Savunması Ne Demek?

Alan savunması özellikle basketbol ve futbol gibi sahanın tümünün her iki takım oyuncuları tarafından kullanılan spor branşlarında kullanılan bir savunma taktiğidir. Gol veya sayıyı engellemek üzere kale ve pota önündeki alanın savunmadan sorumlu oyuncular tarafından savunulmasına dayalı bir sistemdir.

Futbolda Alan Savunması

Futbol, oyuncuların görev yaptıkları mevkilerin net bir şekilde belli olduğu bir spor branşıdır. Takımda savunma işinden öncelikli sorumlu olanlar sağ ve sol bekler, stoperler ve artık pek kullanılmasa da liberolardır. Fakat futbol bir takım oyunu olduğundan takımın bir bütün olarak savunma yapması önceliklidir. Özellikle korner ve serbest vuruş gibi kaleyi doğrudan tehdit eden ve gol tehlikesi anlamına gelen duran top organizasyonlarda kale önünün savunulması oldukça önemlidir. Adam adama markaj veya alan savunması ile bu gerçekleştirilir. Alan savunmasında ceza sahası denilen bölge savunmadan sorumlu oyuncular tarafından parçalara ayrılır ve her oyuncu kendi parçasından sorumu olur. Hızlı ve hava hakimiyeti yüksek oyuncularınız varsa alan savunması rahatlıkla kullanılabilir. Fakat oyuncularınızın savunma becerileri birbirine yakın değilse veya rakibinizde üstün meziyetli hücum oyuncuları varsa adam adama savunma yapmak daha mantıklıdır.

Basketbolda Alan Savunması

Basketbol, futbola göre daha hızlı oynanan bir oyundur. Bu yüzden takım savunması oyunun kazanılması için daha fazla önem arz eder. Basketbolda savunma taktiklerinin üzerinde çok kafa yorulmuş ve geliştirilmesi için daha fazla emek harcanmıştır. Özellikle NBA ve Euroleague gibi üst düzey organizasyonlarda bu savunma taktiklerinin mükemmel şekilde uygulandığını görebiliyoruz. Alan savunmasında alan oyuncular tarafından paylaşılır. Her oyuncu kendi alanından sorumludur. Önemli olan topu potadan mümkün oldukça uzak tutmaktır. Alan savunması iç saha sayılarıyla skor bulan rakiplere karşı etkili olsa da dış atışlarla skor üreten takımlara karşı çok etkili değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL