Adale Çekilmesi Tedavisi

Adale Çekilmesi Tedavisi
Adale çekilmesi, aniden ters bir hareket yaptığınızda, ağır yük taşıdığınızda, fazla çalıştığınızda, herhangi bir kazada başınıza gelebilecek olası bir durumdur. Adale çekilmesi veya incinmesi bir kasın üzerine olduğundan daha fazla yük bindirmenin bir sonucudur. Hafif adale çekilmesi o bölgeye fazla yüklenmekten ve germekten kaynaklanan bir durumdur. Bunun sonucunda herhangi bir güç kaybı olmaz ama acı hissedilebilir.

ADALE ÇEKİLMESİ BELİRTİLERİ

-Çekilmenin olmasından sonraki 24 saat zaman dilimi içinde o bölgenin sertleşmesi ve hassas olması
-Çekilme meydana geldiği zaman ağrı ve bunu izleyen şişme durumu
-Eğer çekilen kasın hiçbir etkisi yokmuş gibi görünüyorsa kas kopmuş veya yırtılmış olabilir. Bu şekilde daha ciddi bir yaralanma oluşabilir.
-Her zaman görülmese de kaslar birbirinden kopup ayrılabilir.
-En sık adale rahatsızlıklarından biri uyluk kemiğinin arka kısmındaki bir takım adale tarafından olur. Bu kaslar sizin normal hayatta dizinizi hareket ettirmenizi sağlar. Koştuğunuz veya hızlı hareket ettiğiniz zaman bu kaslarda çekilme görülebilir.

Adale

Uyluk kemiğinizin arkasında hissettiğiniz ağrı ve zayıflık bu kaslarınızı incittiğiniz anlamına gelebilir. Çekilmenin bir diğer yaygın olan türü ise kasık çekilmesi veya gerilmesi olan bir olaydır. Kasık çekilmesi durumunda herhangi bir kas zedelenmiş değildir; daha çok kasıktaki kaslarınız gerilmiş veya yırtılmış olabilir. Kasık bölgenizdeki ağrı veya adale krampları tekrarlanan tek bir olaydan meydana gelebilir.

ADALE ÇEKİLMESİ TEDAVİSİ

Zedelenmeden veya incinmeden sonra ağrılı bölgeye soğuk bir kompres uygulayın. Ondan sonra sıcak bir duş alabilirsiniz. Özellikle şişme çok fazlaysa kas çekilmesi düzelene kadar soğuk kompres uygulanabilir. Zedelenen kası yüksekte tutmak ve bandaj kullanmak şişmeyi önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir.

Yalnız bandajı çok sıkı bağlamamaya dikkat edin. Zedelenen veya incinen kası uzun süre kullanmamaya çalışın. Genelde bu durum bir kaç günü geçmiyor.

-İlaç: Küçük ve hafif adale zedelenmeleri için ağrıyı en aza indirmek amacıyla klasik aspirin veya diğer ağrı önleyici ilaçlar kullanılabilir. Ağır adale incinmelerin de ise ilaç kullanmadan önce mutlaka bir uzmana başvurun.
-Ameliyat: Eğer kasta yırtılma ve kopma söz konusuysa ameliyat bir seçenek olabilir.

-Önleme: Adale çekilmelerinden uzak durmanın en iyi yolu egzersiz veya spor öncesi mutlaka ısınma hareketleri yapmaktır. Tekrarlayan adale zedelenmelerini önlemek için zayıf kasların güçlendirilmesini amaçlayan bir programda bazen faydalı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Positive SSL